środa, 25 października 2017

Powrót na Czarny Ląd            Minął rok odkąd opuściliśmy czarny ląd. Nigdy nie spodziewałam się takiego zwrotu akcji w naszym życiu. Po dwóch i pół roku podróży, po przejechaniu siedemnastu afrykańskich krajów, mieliśmy wrócić tylko na chwilę.
- Miesiąc wystarczy, by załatwić formalności wizowe – mówiłam we wrześniu 2016 roku, kiedy żegnając się z mieszkańcami wioski, pakowałam swoje manatki.
Nie wystarczył.
- Wasze podanie o wizy zostało odrzucone – usłyszałam w słuchawce miły głos pani Kasi, która reprezentując ambasadę RPA, w przeciągu ostatniego roku, okazała się naszym częstym telefonicznym rozmówcą.
Dużo papierów, odwołań, telefonów, wizyt w ambasadzie…
- Po co tu przychodzicie!? - usłyszałam miesiąc temu, kiedy po dwóch dniach przesiadywania w ambasadzie, ktoś raczył z nami porozmawiać.
- Wyjaśnić i dowiedzieć się jak postępy w naszej sprawie – odpowiadam najuprzejmiej jak się da.
- Nie macie prawa tu być, zastraszacie nas! – słyszę wściekły głos mojego afrykańskiego brata.
- Chciałam sprawdzić, czy Pani konsul otrzymała wszystkie, wysłane przez nas ostatnio dokumenty, przez telefon wyglądało na to, że nie – wyjaśniam lekko skołowana zachowaniem pracownika ambasady.
- Czy ty kogoś oskarżasz?! Uważaj co mówisz! - słyszę z ust kipiącego złością rozmówcy.
- Czy ja jestem w ukrytej kamerze, która sprawdza poziom mojej cierpliwości? - myślę, gryząc się w język, by nie powiedzieć już nic więcej.
- Proszę zrozumieć… czekamy już prawie rok… nikt nie chce nikogo obrażać, a tym bardziej oskarżać – wydobywam z siebie ostatnie zdania, wiem jednak, że jakakolwiek dalsza rozmowa nie ma sensu, a każde kolejne słowo może zostać użyte przeciwko nam.
- Wasza sprawa jest nietypowa, nikt wcześniej nie aplikował o tak długą wizę wolontariacką, czekamy na instrukcje od przełożonych, nie wiem ile może to potrwać, nie przychodźcie tutaj, jak was o to nie prosimy – słyszę.
Opuszczamy ambasadę. Wiem jedno, więcej tu nie wrócę, chyba że tylko po odbiór paszportów. Już nie ważne czy z wizami, czy bez.
- Jest początek września, jeśli do końca tego miesiąca nic się nie wyjaśni, zostajemy w Polsce – uzgadniamy jednomyślnie. - Już dość czekania.


Siedzimy na plaży. Tak bardzo chciałam pojechać nad nasze polskie morze. Nie wiem ile to już lat, kiedy po raz ostatni zamoczyłam palec w Bałtyku. Pełnia sezonu nie byłaby szczytem moich marzeń. Upał i tłumy urlopowiczów zadusiłyby moją miłość do swobodnych spacerów, spokoju i rozkoszowania się szumem fal. Wrzesień to co innego. Nie pałam nienawiścią do hasających po piasku plażowiczów, nic z tych rzeczy. Jeśli mam jednak wybór, wolę przestrzeń, spokój i cichych emerytów. Nie...nie jestem taka stara. Lata swego młodzieńczego szaleństwa mam już po prostu za sobą. A może to chwila ciszy przed szykującą się zmianą?
Michaś szuka dla mnie bursztynów, już kilka ma. Pomimo słońca, bluza o tej porze roku wskazana. Dzisiaj też pojedziemy na wycieczkę rowerową. Posiedzimy na molo, poczytamy książki, pogapimy się na statki. Te wszystkie małe rzeczy sprawiają, że jestem szczęśliwa. Wieczorem zjemy kolację z rodzicami - to dla nich i dzięki nim tu jesteśmy. Nie wiemy czy to tylko krótkie rodzinne wakacje, czy pożegnanie. Spokojne śniadanie w sanatoryjnej stołówce przerywa telefon. Rozmowa krótka i na temat. Michaś odkłada słuchawkę, patrzy na mnie i mówi:
- Wracamy do Afryki.
Ja z wrażenia otwieram szeroko buzię. Po policzkach mojej mamy spływają łzy - nie ze szczęścia.
- Przyjedziemy za rok – uspokajam.


Godzina 10:30, słońce powoli przygrzewa wyziębioną po nocy ziemię. Jest wiosna, pochmurne dni nie należą do upalnych, dla większości mieszkańców jest dość chłodno, dla mnie idealnie. Wiem, że lada moment przyjdzie lejący się z nieba żar, więc cieszę się stopniową zmianą klimatu.
Gawędzimy z nowo poznanymi osobami. W większości żartujemy, wybuchając salwą śmiechu. Wszyscy przyjechali o 7:30 rano, my godzinę później… Szkoła uwielbienia, czyli śpiewu i gry na instrumentach miała ruszyć o świcie. Mija pierwsza, potem druga i trzecia godzina ... ciągle nic się nie dzieje. Pamiętam jak dwa lata temu nie byłam w stanie zrozumieć tych niewytłumaczalnych opóźnień w czasie.
- Brak szacunku! Skandal! Jak w ogóle można tak funkcjonować!? - oburzałam się patrząc na organizatorów różnych wydarzeń.
Teraz nawet nie przejdzie mi przez myśl, by puszyć się jak wściekła kura. Rozpocznie się jak się rozpocznie. Nikt nie umrze, nikomu włos z głowy nie spadnie. Czuję się jak w domu. Jest dobrze.
Witaj Afryko ! Wróciliśmy !


Niedziela rano, pakujemy dzieciaki na pakę ciężarówki i jedziemy do lokalnego kościoła. Ojjj...tam się dzieje. Ni jak nie przypomina on kościołów, z którymi większość z nas miała kiedykolwiek styczność. Jest gwarno, radośnie, tańce i śpiew. Trzeba mieć niezłą kondycję, by dotrzymać kroku zespołowi uwielbienia, który szaleje na scenie i skacze niczym podczas treningu fitness. Pisząc „dzieciaki”, mam na myśli te z dziecięcej wioski, w której mieszkamy. Jest ich prawie trzydziestka. W większości nas pamiętają. To właśnie to miejsce opuściliśmy dokładnie rok temu. Są też nowe twarze, najczęściej maluchy. Co dziecko to inna historia, inny przypadek, inny powód zamieszkania tutaj. Czasami śmierć rodziców, niekiedy przemoc w domu, alkoholizm lub ciężkie warunki życia. Tutaj są bezpieczne, mają kochające mamy, rodzeństwo i nas. Nie, nie jesteśmy spokrewnieni więzami krwi, ale nie przeszkadza to, byśmy, pomimo różnorodności kultur, pochodzenia i bagażu jaki za sobą niesiemy, stworzyli rodzinę. Na naszym misyjnym pokładzie, oprócz mamek, rodowitych Afrykanek mieszkających z dziećmi, mamy wspaniałych ludzi z Finlandii, Norwegii, Belgii, Ameryki, RPA i Polski. Barwna kombinacja.


Michał zdmuchuje kurz z naszego motoru, na którym rok wcześniej przejechaliśmy Kenię, Tanzanię, Mozambik, Swaziland, aż dotarliśmy tutaj. Rozmontowuje uchwyty na bagaże, nie będą już potrzebne. Wskakujemy na grzbiet „czerwonego tygrysa” i ruszamy przez okoliczne wioski. Wracają wspomnienia, uśmiech nie znika nam z twarzy.
- Jedźmy jeszcze dookoła tej góry – mówi podekscytowany
- Skręćmy w tą drogę – dodaję po chwili
- A pamiętasz tamten dzień kiedy… i jak zakopaliśmy się kilkakrotnie w piachu … i jak czekaliśmy na konwój policji… a te słonie i żyrafy?
Możemy wspominać tak cały dzień. Nie tylko podróż motorem, z którego podziwialiśmy piękno Afryki, ale również dwuletnią podróż Rainbow Truckiem, naszym busem, którym przemierzyliśmy dziesiątki tysięcy kilometrów afrykańskich dróg.
Bus był naszym domem, schronieniem, miejscem odwiedzin przez tubylców. Motor dał nam inny rodzaj przygody, setki nocy spędzonych w małych, lokalnych hostelikach, setki potraw zjedzonych w przydrożnych barach i setki przepięknych widoków, które z motoru wyglądają inaczej niż z miejsca pasażera dużego busa. Wszystko miało swój czas i rozwijało się w idealnie dobranym dla nas momencie.
Nadchodzi jednak nowe, inny sezon, inny rozdział, kolejne wspomnienia, kolejne dni, tygodnie i miesiące do spisania. Będzie inaczej, to na pewno. Jesteśmy w innym miejscu- duchowym, emocjonalnym i mentalnym. Inaczej też patrzymy na kontynent, na którym nasza stopa po raz pierwszy stanęła we wrześniu 2014 roku. Nie mięliśmy pojęcia co nas wtedy czeka. Nie mieliśmy doświadczenia, przygotowania ani wyobrażeń. Nie wiedzieliśmy jak długo będziemy przechodniami na tak odmiennym dla nas kontynencie. Nie wiedzieliśmy jakie kraje i kiedy.
Na pewno nie spodziewaliśmy się, że naszym domem stanie się Republika Południowej Afryki. Na jak długo? Tego też nie wiemy. Wiemy jedno, na tę chwilę jest to dobre.


Pozdrawiamy Was kochani i do usłyszenia wkrótce.


Dzień w którym dostaliśmy wizy, Ustka

Okolice naszej wioski gdzie mieszkamy

Mamy dwa super psiaki, Bella i Fibi


Obrazki podczas moich spacerów.

Pierwsza przejażdżka na naszym motorze

Niedzielna wyprawa do kościoła.Razem z Jonem, misjonarzem z Norwegii i naszymi dzieciakami, Kona i Paul.

Nasze okolice


Nasze okolice, gdzie chodzę na spacery.

W naszej dziecięcej wiosce - Michael's Children Village. Na zdjęciu Noni.
Nasza super ekipa : Catherine z Belgii, Mama Lindiwe z RPA, Tanya z RPA, My ;-), Elina z Finlandii, Jon z Norwegii, mama Gi z RPA, mama Martha z RPA, Siyabonga z RPA, Comella z Ameryki i Pindile z RPA.


2 komentarze:

  1. Często o Was myślałam. Czy już jesteście tam, czy jeszcze w Polsce. Bardzo, bardzo cieszę się, że spełniacie swoje marzenia.
    Niech moc będzie z Wami!- uściski przesyłam:)

    OdpowiedzUsuń